POMPA CIEPŁA

JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?

jak działa pompa ciepła

Wielu z was zastanawia się jak działa pompa ciepła? Alternatywne systemy grzewcze stają się coraz bardziej popularne. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, która wykorzystuje działanie termodynamiki. Warto przyjrzeć się bliżej zasadom jej działania, aby zrozumieć na czym polega ekonomiczność tego rozwiązania i dlaczego warto w nią zainwestować.

 

Wykorzystaj energię płynącą z natury.

   Nie od dziś wiadomo, że proste rozwiązania są najlepsze. Doskonałym przykładem jest pompa ciepła – instalacja, która dzięki swej prostocie jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania obiektów użytkowych. Wykorzystuje naturalne źródła energii i nie generuje czynników szkodliwych dla środowiska naturalnego, więc choćby z tego względu zasługuje na szczególną uwagę. Czy sprawdzi się w naszym klimacie? Wszystko zależy od wyboru odpowiedniego źródła energii: powietrza, wody lub gruntu. Jeśli uwzględnimy takie czynniki, jak lokalizacja i metraż działki, rodzaj podłoża oraz ukształtowanie terenu, nasza pompa bez problemu poradzi sobie z ogrzaniem domu.

Zasada działania

   Wspólną zasadą działania wszystkich typów pomp ciepła jest termodynamika. To niewielkie urządzenie, wielkością przypominające lodówkę lub klimatyzator, zmienia kierunek przepływu ciepła. Co do zasady cyrkulacja powietrza odbywa się z obszarów cieplejszych do chłodniejszych. Tutaj  zasada ta zostaje odwrócona. W przypadku tego systemu grzewczego, ciepło pobierane jest z gruntu, wody gruntowej lub powietrza. Czynnik o niżej temperaturze wprowadzany jest do instalacji za pomocą sprężarki. Tam ulega ogrzaniu w zamkniętym obiegu, co prowadzi do jego parowania. W związku z powyższym pompa nie wytwarza ciepła, tylko przepompowuje je z zimniejszego ośrodka do instalacji grzewczej. Do zasilania pompy wykorzystuje się co prawda energię elektryczną, ale jej ilości są na tyle niewielkie, że zastosowanie tego systemu grzewczego będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, niż ogrzewanie tradycyjnym kotłem na gaz, czy olej.

W instalacjach grzewczych tego typu możemy wyróżnić cztery podstawowe części składowe:

  • parownik – przekazuje ciepło o niskiej temperaturze z wody, gruntu lub powietrza do instalacji wypełnionej specjalnym płynem, który zmienia się w gaz,
  • sprężarka – jej zadaniem jest sprężenie ogrzanego gazu, poprzez podniesienie jego temperatury,
  • skraplacz – urządzenie, które wykorzystuje uzyskane ciepło i oddaje je wodzie, wypełniającej grzejniki rozmieszczone w obiekcie użytkowym,
  • zawór rozprężny – przepływa przez niego ochłodzony płyn, który wraca do parownika, następnie cały proces się powtarza.

 Rodzaje pomp ciepła

   Z uwagi na to, że różne modele pomp ciepła wykorzystują inne źródła energii, sposób ich działania i technologia montażu mogą się różnić. Przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła powinniśmy przede wszystkim zastanowić się jakie źródło ciepła będzie dla nas najbardziej efektywne, biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, rozmiar działki i jej lokalizację. Obecnie najpopularniejszym rodzajem pomp w umiarkowanej strefie klimatycznej są te, które wykorzystują energię płynącą z gruntu. Poza tym możemy wyróżnić modele, które przekazują energię z powietrza oraz wody. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rodzajom pomp:

  • Pompy gruntowe – wymagają wykonania wykopów w gruncie i zamontowania sieci rurek poziomych i pionowych. Czynnikiem roboczym odpowiedzialnym za przekazanie do instalacji ciepła geotermalnego i energii słonecznej nagromadzonej w ziemi jest glikol.
  • Pompy powietrzne – pozyskują energię z powietrza, nie wymagają prowadzenia skomplikowanych prac montażowych – wystarczy umieścić specjalny moduł na zewnątrz budynku, który będzie odpowiedzialny za doprowadzenie powietrza do instalacji grzewczej.
  • Pompy wodne – są dobrym rozwiązaniem, gdy na danym terenie występują wody gruntowe. Wymagają dokonania odwiertów w celu utworzenia dwóch studni: czerpnej, z której będzie pobierany czynnik roboczy oraz zrzutowej – do niej będzie odprowadzana woda, która oddała ciepło. Istnieje również możliwość wykorzystania powierzchniowego zbiornika wodnego np. stawu.

   Podsumowując, pompa ciepła to zdecydowanie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Znaczny wzrost popularności tego systemu grzewczego może świadczyć tylko o tym, że ma ono więcej zalet, niż wad, a inwestycja ta, choć kosztowna, z pewnością się zwróci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.