POMPY CIEPŁA

Program Moje Ciepło 2022 – warunki, od kiedy i dla kogo?

Program Moje Ciepło 2022 – warunki, od kiedy i dla kogo?

Planujesz lub jesteś w trakcie budowy nowoczesnego i energooszczędnego domu, którego chcesz wprowadzić ekologiczne i tanie ogrzewanie za pomocą pompy ciepła? Zależy Ci na ochronie środowiska naturalnego, ale jednocześnie poszukujesz rozwiązań, które pozwolą ograniczyć Twoje wydatki? Mamy dobrą wiadomość!

Sprawdź ten artykuł i poznaj zasady, przeznaczenie, przebieg oraz najważniejsze informacje na temat nowego rządowego programu pt. Moje Ciepło. Uczestnictwo w nim może Ci zapewnić bardzo konkretne korzyści finansowe. W tym kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych realnych oszczędności.

 

Program Moje Ciepło – co to jest?

Program o nazwie Moje Ciepło to nowe przedsięwzięcie, za którego pomysłem oraz realizacją stoją organizacje państwowe. Ma on na celu finansowe wsparcie osób (posiadaczy domów jednorodzinnych), które zamierzają wyposażyć swoje nowo powstałe obiekty w ekologiczne źródła ogrzewania, czyli nowoczesne pompy ciepła.

Program Moje Ciepło – zasady i cele. Co warto wiedzieć o tej akcji?

Akcja stanowi odpowiedź na negatywne skutki zanieczyszczenia środowiska naturalnego, z którymi musimy mierzyć się każdego roku. Rosnąca emisja CO2 sprawia, że jakość powietrza w Polsce staje się coraz gorsza. Wraz z nią pogarsza się również komfort naszego życia, a co najbardziej dotkliwe – coraz bardziej zauważalne stają się również choroby związane właśnie z tym obszarem.

Program Moje Ciepło ma za zadanie zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE), zahamowanie negatywnego trendu i postępującego zanieczyszczenia naszego otoczenia.

Dla kogo jest program Moje Ciepło?

Program jest kierowany do określonej grupy odbiorców, którą stanowią osoby prywatne planujące lub będące w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Co ważne, przedsięwzięcie nie obejmuje modernizacji i ulepszania starszych budynków.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie?

Takie wsparcie finansowe może dotyczyć wyłącznie współfinansowania przedsięwzięć w zakresie zakupu oraz montażu. Dotyczy to pomp ciepła typu grunt-woda, woda-woda, powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. Pomoc obejmuje nabycie zarówno jednostki, jak i niezbędny do jej funkcjonowania osprzęt (w tym zbiorniki itp.). Co istotne – taka pomoc dotyczy pomp powietrze/woda, grunt/woda i woda/woda, które posiadają klasę efektywności energetycznej na poziomie co najmniej A++. W przypadku pomp powietrze/powietrze – minimalna klasa to A+.

Kolejnym ważnym wymogiem jest zapotrzebowanie na energię nieodnawialną. Na dofinansowanie w ramach tego programu Moje Ciepło mogą liczyć wyłącznie energooszczędne domy, które spełniają określone normy. W pierwszym roku działania programu będzie to wartość 63kWh/m2 na rok. Z kolei w następnych okresach – już tylko 55kWh/m2 rocznie.

Ostatnim warunkiem stawianym wobec przyszłych beneficjentów programu, jest ten dotyczący źródeł ogrzewania ich budynków. Mianowicie na pomoc w pokryciu części wydatków na zakup i montaż pompy ciepła mogą liczyć wyłącznie te osoby, które całkowicie zrezygnują z nieekologicznych źródeł ogrzewania. Mówiąc wprost – w ich domach nie mogą znajdować się dodatkowe piece na paliwa stałe, a także ozdobne kominki, które są podłączone do wentylacji i w których można palić ogień.

Ile wynosi wsparcie finansowe w ramach programu Moje Ciepło?

Warto zaznaczyć, że udział w programie nie przewiduje pokrycia wszystkich kosztów związanych z zakupem i montażem pompy ciepła. Jego całkowity budżet wynosi aż 600 milionów złotych, z których poszczególni uczestnicy mogą otrzymać maksymalnie po 21 000 złotych. W rezultacie liczba beneficjentów tej akcji może przekroczyć blisko 57 tysięcy gospodarstw domowych.

Dokładna wartość wsparcia zależy od rodzaju zastosowanej pompy oraz liczebności rodziny. Dla pompy gruntowej wsparcie może pokryć 30% lub 45% (dla karty dużej rodziny) kosztów, nie więcej niż 21 000 złotych. W przypadku inwestycji w pompę powietrzną – taka pomoc może pokryć 30% lub 45%  kwalifikowanych kosztów, aczkolwiek nie może przekroczyć kwoty 7000 złotych.

 

Do kiedy i jak złożyć wniosek o uczestnictwo w programie Moje Ciepło?

Stosowne wnioski można składać wygodnie za pośrednictwem rządowego serwisu internetowego https://mojecieplo.gov.pl/. Maksymalny czas oczekiwania na ocenę i rozpatrzenie aplikacji nie powinien przekroczyć 60 dni.

Przewidywany okres przyjmowania wniosków obejmuje czas od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania przeznaczonej na ten cel puli środków finansowych.

Szukasz sprawdzonej pompy ciepła, którą sfinansujesz za pomocą programu Moje Ciepło?

Zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszej firmy. W ramach wsparcia zajmiemy się nie tylko wyborem i dostarczeniem Ci wydajnej oraz dopasowanej pompy. Z chęcią odpowiemy za jej fachowy montaż i uruchomienie. Przejdź do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej, a także poznać całą naszą ofertę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *