POMPY CIEPŁA

Ile kosztuje pompa ciepła? Ceny pomp ciepła z montażem

Ile kosztuje pompa ciepła? Ceny pompy ciepła z montażem.

Rozważasz wprowadzenie do swojego domu ekologicznego i oszczędnego źródła ogrzewania, jakim bezdyskusyjnie jest pompa ciepła? Ale zastanawiasz się, na jakie wydatki przyjdzie Ci się przygotować? Sprawdź ten artykuł, dzięki któremu poznasz średnie ceny pomp ciepła wraz z usługą ich instalacji. Dowiesz się także, jakie czynniki odpowiadają za ostateczny finansowy rozmiar tego rodzaju przedsięwzięcia.

Ceny pomp ciepła – od czego zależy finalny koszt takiej inwestycji?

Cena pomp ciepła nie zawsze są jednoznaczne, a ich ostateczny kształt to wypadkowa kilku zmiennych.

Na finalny rozmiar inwestycji w pompę ciepła mają wpływ takie czynniki, jak:


Rodzaj pompy ciepła

Najpopularniejszym podziałem stosowanym wobec tego typu urządzeń jest ich klasyfikacja na pompy typu split i pompy typu monoblok. Pierwsza grupa to rozwiązania składające się z dwóch modułów – wewnętrznego oraz zewnętrznego.  Grupa numer dwa to z kolei urządzenia oparte na jednym module. Choć różny typ budowy może wskazywać także na istotne różnice cenowe – tak naprawdę koszty obu rozwiązań są do siebie bardzo zbliżone.

Najpopularniejsze pompy typu split przeznaczone dla domów o powierzchni 100 – 150 metrów kwadratowych, to wydatek na poziomie od 19 000 do 26 000 złotych. Z kolei pompy typu monoblok mieszczą się w przedziale od 18 000 do 30 000 złotych.

 

Parametry, moc i wydajność pompy ciepła

W tym miejscu zasada jest banalnie prosta. Domy o większym zapotrzebowaniu na ciepło (np. takie o dużej powierzchni użytkowej lub słabej izolacji termicznej) wymagają zastosowania rozwiązań o zdecydowanie większej efektywności.

W ten sposób jesteśmy w stanie wyróżnić pompy z jedną fazą i wydajnością grzewczą od kilku do kilkunastu KW, których koszty oscylują w granicach 18 000 – 25 000 złotych.

Mocniejsze jednostki to pompy trójfazowe, które mogą pochwalić się wydajnością kilkunastu KW. Ich ceny to zazwyczaj przedział pomiędzy 25 000 a 30 000 złotych.

 

Przeznaczenie i lokalizacja pompy ciepła

Wpływ na koszty pompy ciepła z montażem ma również to, gdzie ma się ona znaleźć. Jej instalacja w nowym budynku pozwala na sprawne zaplanowanie, a także poprowadzenie całej instalacji bez większych komplikacji. Dzięki temu koszty przedsięwzięcia będą stosunkowo niskie.

Jeżeli tego typu ekologiczne rozwiązanie ma zagościć w starszym budynku – warto wziąć pod uwagę konieczność wykonania przeróbek, przebudowy oraz dostosowania pozostałych instalacji. Co za tym idzie – może to spowodować znaczący (nawet o kilkadziesiąt procent) wzrost kosztów związanych z montażem.

 

Wsparcie finansowe na zakup pompy ciepła

To, ile środków przyjdzie Ci wydatkować z własnej kieszeni, zależy nie tylko od rodzaju, parametrów, czy też umiejscowienia tego typu urządzenia. Bardzo ważnym czynnikiem, który może odciążyć. Twój domowy budżet, jest również możliwość sięgnięcia po rządowe wsparcie finansowe.

Jeśli Twoja pompa ciepła ma zagościć w nowym i energooszczędnym domu – wówczas możesz zawnioskować o pomoc z programu Moje Ciepło. Tego rodzaju wsparcie może pokryć od 30% do 45% inwestycji i wynieść nawet 21 000 złotych.

 

Więcej na temat warunków, możliwości oraz korzyści, jakie daje uczestnictwo we wspomnianym programie, znajdziesz od tym adresem:

Program Moje Ciepło 2022 – warunki, od kiedy i dla kogo?

Warto wspomnieć, że akcja Moje Ciepło jest zarezerwowana dla nowych domów jednorodzinnych. Jeżeli modernizacji i unowocześnieniu podlega starszy budynek – w takim wypadku możesz skorzystać z programu Czyste Powietrze. Wówczas kwota pomocy wyniesie do 18 000 złotych.

 

Podsumowanie, czyli ile jaką zapłacisz cenę za pompę ciepła z montażem?

Jak widzisz – ostateczny kształt rachunku, jaki przyjdzie Ci zapłacić, zależy od wielu czynników. Zaliczamy do nich zarówno rodzaj wybranej pompy ciepła, parametry użytkowe, rozmiar oraz rodzaj obiektu.

Swój wpływ na cenę ma również opcja sięgnięcia po specjalne dotacje rządowe.

Przyjmując wzorcowy przykład nowego i dobrze ocieplonego, jednorodzinnego domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych – szacunkowa cena pompy ciepła razem z usługą jej fachowego montażu, może Cię wynieść średnio 25 000 złotych.

 

Chcesz poznać dokładne ceny pompy ciepła, która zagości w Twoim domu?

Skontaktuj się z nami i dowiedz się wszystkiego na temat Twojej przyszłej inwestycji w ekologiczne źródło ciepła. W ramach naszych działań dokładnie zapoznamy się z Twoimi potrzebami i możliwościami. Przeanalizujemy rodzaj oraz parametry Twojego budynku i dopiero na tej podstawie przedstawimy konkretną wycenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *