POMPY CIEPŁA

Jaką pompę ciepła wybrać do domu? Jaka moc pompy będzie najlepsza?

Jaką wybrać pompę ciepła do domu? Jaka moc pompy będzie najlepsza?

Jesteś już na ostatniej prostej związanej z zaplanowaniem i wykończeniem Twojego domu? Wiesz już, że głównym lub jedynym źródłem ogrzewania Twoich wnętrz będzie pompa ciepła, jednak w tym momencie zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni model? Dowiedz się, jakie elementy warto rozważyć i co przeanalizować, aby wybrać pompę ciepła o właściwej mocy i taką, która zapewni wydajne ogrzewanie Twojego domu.

Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru pompy ciepła?

Przed Tobą lista 5 kluczowych elementów. Sprawdź i zobacz, na czym należy się skupić, aby podjąć właściwą decyzję.

Po pierwsze: przeznaczenie pompy ciepła

Na początku warto zastanowić się, do czego będzie wykorzystywana pompa ciepła. Czy głównym celem jej montażu w Twoim obiekcie ma być ogrzewanie wody użytkowej w domu? Czy też tego rodzaju ekologiczne urządzenie ma odpowiadać zarówno za dostarczanie ciepłej wody w kranie, jak i ogrzewanie wszystkich lub wybranych pomieszczeń budynku?

Wskazówka: pompa ciepła może pełnić nie tylko funkcje grzewcze, ale również z powodzeniem spełniać się w roli klimatyzacji. Jeżeli zależy Ci na zachowaniu idealnej temperatury wnętrza również latem – koniecznie weź to pod uwagę!

Po drugie: powierzchnia, lokalizacja oraz stan budynku

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest dopasowanie mocy pompy do rozmiaru samego obiektu. Jak łatwo się domyślasz, im większa powierzchnia, która wymaga ogrzania, tym naturalnie warto zastosować urządzenie o większej mocy.

W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na warunki termoizolacyjne, a także samo położenie domu. Zastosowanie skutecznej izolacji, czy umiejscowienie budynku w dobrze nasłonecznionym obszarze, mogą wpłynąć na ograniczenie mocy potrzebnej do jego ogrzania.

Po trzecie: rodzaj instalacji ogrzewania domu

Pompy ciepła są dedykowane zwłaszcza do ogrzewania niskotemperaturowego (np. podłogowego). Jeżeli konstrukcja Twojego budynku nie pozwala na zastosowanie tzw. podłogówki – upewnij się, że zagoszczą w nim specjalne rodzaje kaloryferów, które są dostosowane do współpracy z pompami ciepła.

W innym wypadku może się okazać, że pompa nie spełni swojego zadania, a co za tym idzie – narazi Cię na dodatkowe i całkowicie niepotrzebne koszty.

Po czwarte: źródło, z którego urządzenie będzie czerpało ciepło

Jak pewnie już wiesz – pompy ciepła można podzielić na 3 podstawowe typy, które odzyskują energię z wody, gruntu lub powietrza.
Pierwsza grupa wymaga dostępu do źródła wody (np. rzeki, jeziora lub innego zbiornika). Druga wiąże się z koniecznością wykonania drogich, a czasami skomplikowanych i problematycznych wykopów. Z kolei korzystanie z trzeciej ogranicza się wyłącznie do jej montażu na zewnątrz budynku.

Po piąte: budżet na zakup pompy ciepła

Ostatnim czynnikiem, o którym trzeba pamiętać, są również kwestie finansowe. Koszty zakupu i montażu pomp ciepła mogą oscylować w granicach średnio od 18 do nawet 30 tysięcy złotych. Dokładny cennik jest uzależniony od technologii, mocy, czy chociażby sposobu montażu.
Więcej informacji na temat wydatków, jakie Cię czekają, znajdziesz w tym artykule: Ile kosztuje pompa ciepła? Ceny pompy ciepła z montażem.

W jaki sposób wybrać odpowiednią pompę ciepła

Punktem wyjścia, który pomaga podjąć najbardziej trafną decyzję, jest wykonanie bardzo dokładnej analizy zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Jeżeli nie posiadasz wiedzy ani technologii, aby przeprowadzić ją we własny zakresie – powierz to zadanie doświadczonym specjalistom.

Zła kalkulacja może Cię narazić na niepotrzebne wydatki, a co zdecydowanie najgorsze – ryzyko, że w Twoim domu zagości instalacja, która będzie droga w utrzymaniu lub nie będzie w stanie go ogrzać.

Potrzebujesz wsparcia w wyborze, zakupie i montażu wydajnej pompy ciepła?

W ramach naszych usług zapewniamy kompleksowe wsparcie związane z wykonaniem niezbędnym pomiarów i bilansów, doborem urządzeń, ich dostawą oraz fachowym montażem.

Jedną z propozycji, które najczęściej polecamy naszych klientom, są niezawodne pompy ciepła (typu powietrze-woda) marki Panasonic. Poza atrakcyjnymi cenami, oferują one również wysoką jakość oraz aż 5-letnią gwarancję producenta. Dzięki temu stanowią świetne rozwiązanie dla właścicieli domów, którzy chcą cieszyć się komfortem cieplnym, wygodą, a także generować realne oszczędności.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej – przejdź do kontaktu. Chętnie zapoznamy się z Twoimi potrzebami, aby na ich podstawie opracować i przedstawić w pełni spersonalizowaną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *