POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła czy gaz? Poznaj zalety i wady takich systemów grzewczych.

POMPA CIEPŁA CZY GAZ

Gaz ziemny jest uważany za skuteczne i ekonomiczne źródło ogrzewania. Pompa ciepła na przełomie ostatnich kilku lat zyskuje coraz więcej zwolenników. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Co w mniejszym stopniu generuje ślad węglowy i która instalacja jest bardziej ekonomiczna? Podjęcie ostatecznej decyzji z pewnością nie jest łatwe. Jednak poniższa analiza z pewnością ułatwi wybór optymalnego systemu grzewczego.

Ogrzewanie pompą ciepła czy gazem? Sprawdź, czym zachwyci Cię pompa ciepła.

Pompa ciepła to prawdziwy hit ostatnich lat. Coraz więcej inwestorów przekonuje się do zastosowania ekologicznego kotła grzewczego. Co przemawia na korzyść takiej instalacji? Oto powody, które sprawiają, że pompa ciepła to trafny wybór:

  • Brak konieczności budowy komina — w tym przypadku tradycyjny komin jest zbędny. Pompa ciepła nie wydziela szkodliwych oparów z dużą zawartością dwutlenku węgla. Dzięki temu podczas inwestycji ten punkt można całkowicie pominąć.
  • Nie jest uzależniona od paliw kopalnych — wydarzenia na świecie w ostatnim czasie pokazują, jak bardzo, jako kraj, jesteśmy zależni od paliw kopalnych. Ceny gazu, węgla oraz drzewa poszybowały w górę, co przekłada się bezpośrednio na koszty ogrzewania budynków indywidualnych oraz zabudowy zbiorowej. Eksploatacja pompy ciepła nie jest zależna bezpośrednio od dostępności paliw kopalnych.
  • Niska emisja spalin — obecnie bardzo duży nacisk władze państwowe oraz samorządowe kładą na emisję spalin. Wynika to ze wdrażanej przez Unię Europejską polityki energetycznej, która ma w znacznym stopniu ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Pompy ciepła spełniają najnowsze normy i są zgodne z obowiązującymi przepisami w tym aspekcie.
  • Niskie koszty eksploatacyjne — w Polsce, gdzie średnia temperatura powietrza w okresie zimowym oscyluje w granicach zera, wykorzystanie pompy ciepła ma ogromny potencjał. Do jej działania niezbędna jest energia elektryczna. Ale zużycie prądu ma miejsce na minimalnym poziomie, co sprawia, że wzrost rachunków za prąd nie jest drastyczny.
  • Ekologia — gdyby nie fakt, że pompa ciepła potrzebuje do prawidłowej pracy stałego dostępu do prądu, to można by było ją uznać za urządzenie bezemisyjne. Praca tego urządzenia polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza poprzez ogrzanie czynnika w kotle. Dzięki temu pompy ciepła nie stanowią żadnego zagrożenia dla naturalnego środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *