POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła a grzejniki. Sprawdź, kiedy to się opłaca!

Pompa ciepła a grzejniki

Zastanawiasz się nad podłączeniem pompy ciepła, ale nie możesz skorzystać z podłogówki? Nowoczesne pompy ciepła możesz też łączyć z grzejnikami ściennymi. Poznaj zalety oraz wady poszczególnych typów grzejników. Sprawdź, który model nie obciąży pracy pompy ciepła i skutecznie ogrzeje Twój dom w czasie deszczowej jesieni i mroźnej zimy.

Pompa ciepła a grzejniki — czy takie rozwiązanie ma sens?

Pompa ciepła to bez wątpienia jeden z najlepszych systemów grzewczych, który stał się ogólnie niedostępny w ostatnich latach. Dzięki temu, że jej działanie jest nisko-emisyjne, co sprawia, że nie zwiększa śladu węglowego w atmosferze, jest ona rekomendowana przez ekologów. Czy każdy inwestor może wykorzystać działanie tego nowoczesnego urządzenia? Z pewnością w czasie budowy domu lub budynku gospodarczego można z łatwością zaprojektować dowolną instalację grzewczą.

W przypadku remontów ta kwestia nie jest tak oczywista. Wielu inwestorów zastanawia się, czy można połączyć działanie pompy ciepła powietrze woda z grzejnikami żeliwnymi lub aluminiowymi. To właśnie takie modele najczęściej wykorzystuje się w budownictwie w latach 80. i 90. Te powszechnie znane systemy łączyły tradycyjny kocioł grzewczy drzewny lub węglowy. Temperatura wody w takim obiegu najczęściej oscyluje w granicach 70 stopni Celsjusza. Natomiast w systemie grzewczym połączonym z pompą ciepła woda jest podgrzewana do temperatury 35- 40 stopni Celsjusza. Dla tradycyjnych grzejników może to być za mało. Sprawdź, co zrobić, by zoptymalizować działanie pompy z grzejnikami. Poznaj różnice pomiędzy różnymi grzejnikami w połączeniu z pompą ciepła.

Pompa ciepła a tradycyjne grzejniki żeliwne

Tradycyjne grzejniki żeliwne to rozwiązanie, które było wykorzystywane w budownictwie zwłaszcza w latach 90. w Polsce. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest czas oddawania ciepła. Nagrzane pod wpływem wysokiej temperatury wody w obiegu bardzo długo oddawały ciepło.

W ten sposób nawet w czasie mroźnych zim temperatura powietrza w domach spadała powoli. Jednak to rozwiązanie ma jeden minus — grzejniki żeliwne dość długo się nagrzewają. Przez co po rozpaleniu, w kotle grzewczym temperatura powietrza w pomieszczeniu rosła bardzo powoli. Jak działanie grzejników żeliwnych przekłada się na działanie pompy ciepła? Oczywiście połączenie tych dwóch rodzajów instalacji jest jak najbardziej możliwe. Jednak większość modeli pomp powietrze woda umożliwia podgrzanie wody w obiegu do 35 stopni. A to za mało, by skutecznie ogrzewać dom przy użyciu grzejników żeliwnych.

Aby takie połączenie zapewniało optymalne osiągi, należy zdecydować się na zakup pompy, która pracuje w wyższych temperaturach. Klasyczne urządzenia używa się do pracy w systemie niskotemperaturowym dlatego w połączeniu z grzejnikami żeliwnymi nie będzie ani ekonomiczne, ani też efektywne w grzaniu.

Pompa ciepła a grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe to modele, które powoli wypierały z rynku mieszkaniowego grzejniki żeliwne. Ich fenomen miał polegać na tym, że cienkie ścianki wykonane z aluminium pod wpływem gorącej wody, która krąży w układzie C.O., zdecydowanie szybciej się nagrzewały. I tak właśnie było. W ten sposób we wnętrzach domów temperatura powietrza rosła szybciej. Minusem tego rozwiązania jest szybkość oddawania ciepła. Aluminium szybko się nagrzewa, ale też szybko stygnie.

Połączenie pompy wody z grzejnikami aluminiowymi jest jak najbardziej wykonalne. Jednak w tym przypadku pojawia się podobny problem, co z grzejnikami żeliwnymi. Temperatura wody w obiegu powinna znacznie przekraczać 35 stopni Celsjusza. W ten sposób grzejniki aluminiowe mogą skutecznie ogrzać temperaturę powietrza we wnętrzu. A więc tutaj również klasyczna pompa ciepła się nie sprawdzi. Aby nie trzeba było wymieniać całej instalacji grzewczej. Warto zainwestować w pompę o nieco lepszych parametrach technicznych, by z powietrza mogła ona odzyskać znacznie wyższą temperaturę, która umożliwi podgrzewanie wody w obiegu do ok. 60 stopni Celsjusza.

Poznaj grzejniki, które optymalizują wydajność pompy ciepła

Na rynku w ostatnich latach pojawiła się także możliwość zakupu grzejników niskotemperaturowych. Model zaprojektowany z myślą o inwestorach, którzy z jakichś przyczyn nie mogą połączyć działania pompy ciepła z optymalnym sposobem ogrzewania w postaci ogrzewania podłogowego. Grzejniki niskotemperaturowe są przystosowane do wydajnej pracy w połączeniu z pompą ciepła. Do prawidłowego działania nie potrzebują one wysokiej temperatury wody, która oscyluje w granicach 70-80 stopni Celsjusza. Takie modele oddają ciepło i umożliwiają w krótkim czasie ogrzania powietrza we wnętrzu, gdy woda w wewnętrznym obiegu oscyluje w granicach 40 stopni. Z tego powodu eksperci szacują, że dzięki nim sprawność pompy pozostaje na tym samym poziomie, co w przypadku ogrzewania podłogowego.

Podsumowanie: sprawdź, które grzejniki warto połączyć z nowoczesną pompą ciepła

Bez wątpienia nowoczesne, nisko-emisyjne pompy ciepła są przystosowane do optymalnej pracy w układach niskotemperaturowych. Dlatego inwestorzy najczęściej decydują się na wykorzystanie podłogówki, ogrzewania ściennego lub dużych grzejników niskotemperaturowych. Jako że zarówno pierwsza, jak i druga propozycja nie jest zaliczana do grzejników, to już te trzecie z powodzeniem można wykorzystywać w instalacjach powiązanych z pompami ciepła.

Minusem tego rozwiązania są bardzo wysokie koszty. O ile sama pompa ciepła jest opłacalną inwestycji, to już grzejniki niskotemperaturowe są po prostu drogie. Za jeden grzejnik obecnie inwestor musi zapłacić ponad 1000 zł. Im większa moc grzewcza grzejnika, tym jego cena wyższa. Biorąc pod uwagę fakt, że w każdym pomieszczeniu powinien znaleźć się co najmniej jednej grzejnik, koszt takiej inwestycji może być horrendalny.

Jeśli chcesz znaleźć optymalne rozwiązanie i wykorzystać w swoim domu zalety bezobsługowej pompy ciepła, która spełnia wszelkie wymagane normy emisji spalin, skontaktuj się z naszym doradcą. Zadbamy o to, by doradca i instalator z Novamat oszacowali dokładny koszt całej inwestycji.

Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *