POMPY CIEPŁA

Jakie są koszty ogrzewania domu pompą ciepła?

koszty ogrzewania

JAKIE SĄ KOSZTY OGRZEWANIA?

O tym, że ogrzewanie domu jest ważne i wymaga inwestycji, wie każdy. Czy jednak pokrywane koszty ogrzewania muszą być rzeczywiście duże? Dobrym rozwiązaniem wydaje się być użycie pompy ciepła, klasyfikowanej jako źródło proekologiczne. Dlaczego? Jakie są jego zalety i jak wygląda w zestawieniu z tradycyjnymi urządzeniami?

JAK DZIAŁA POMPA CIEPLNA?

Tak jak większość urządzeń wymaga podłączenia do prądu – nie jest on jednak potrzeby do ogrzewania domu, ale do pompowania ciepła ze źródeł tj. np. powietrze lub woda gruntowa. Ciepło zostaje przekształcone w taki sposób, żeby móc ogrzać dom lub wodę użytkowaną w domu. Wybór źródła (tzw. źródła dolnego – ze względu na to, że pompuje powietrze z miejsca o bardzo niskiej temperaturze) jest znaczący, bo to on decyduje często o kosztach. Skorzystanie z gruntu jako źródła pompowania ciepła gwarantuje stabilną dostawę energii o stałym koszcie wytwarzania 1kWh. Można wykorzystać system wód gruntowych lub solanki (roztworu glikolu). Jeśli jako źródło wybierzemy powietrze, które otacza dom (zewnętrzne) lub wypełnia jego przestrzeń (wewnętrzne) możemy liczyć na jeszcze mniejsze koszty ogrzewania i sprawny, łatwy montaż.

GDZIE ZAINSTALOWAĆ JEDNOSTKĘ WEWNĘTRZNĄ?

Pompa może być zamontowana w pomieszczeniach codziennego użytku tj. np. korytarz, łazienka czy kuchnia. Można ją dobrze zabudować, co sprawia, że jest cicha i w żaden sposób nie utrudnia funkcjonowania mieszkańców. Jednostkę zewnętrzną trzeba z kolei zamontować przynajmniej w odległości 3 m, ale jednocześnie warto zadbać o to, by ta odległość nie była zbyt duża. Jednostkę zewnętrzną zaleca się montować od strony południowej – jest cieplejsza. Ważne, by nie robić tego na ścianie. Drgania będą wtedy słyszalne w sąsiednich pomieszczeniach. Wielu inwestorów zastanawia się czy lepiej wybrać zasilanie jednofazowe czy trójfazowe. Jednofazowe zasilanie często okazuje się lepsze, ponieważ czasami może wystąpić zanikanie faz. Zasilanie trójfazowe daje natomiast mniejszy pobór prądu na jedną fazę – nie obciąża to sieci. Nie trzeba też wtedy prowadzić długich i grubych przewodów. Wybór jest więc tak naprawdę decyzją indywidualną, każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Na inwestycję w pompę ciepła można otrzymać od 30 do 90 % dotacji. Takie rozwiązanie proponuje program “czyste powietrze”. Projekt koncentruje się na długofalowej walce ze smogiem, a sposób ogrzewania powietrza jest w tej kwestii znaczący. Co ważne, aktualnie nie ma tańszego źródła ciepła – pompa jest powszechnie uważana za ograniczającą koszty ogrzewania i tak dzieje się w rzeczywistości.

OGRZEWANIE DOMU POMPĄ – ZALETY

 • Pompy nie produkują spalin.
 • Opierają się na odnawialnym źródle ciepła – czemu zawdzięczają sympatię ekologów i aktywności prośrodowiskowych.
 • Ogranicza się zużycie prądu.
 • Inna temperatura działa na grzejniki, inna na podłogi.
 • W wielu modelach można korzystać ze sterowania dwoma obiegami ciepła.
 • W wielu modelach można korzystać z dotykowego sterownika, również przez urządzenia mobilne.
 • Wybór powietrznej pompy ciepła nie spowoduje inwazji w kotłowni.
 • Mogą zasilać tradycyjne, centralne ogrzewania.
 • Podgrzewają wodę użytkową bez emisji zanieczyszczeń, przez cały rok.
 • Pompy mogą być zaprogramowane w taki sposób, by uruchamiały się automatycznie w konkretnych, określonych godzinach, co jeszcze bardziej obniża koszty ogrzewania.

POMPA CIEPŁA A OGRZEWANIE INNYMI METODAMI – CENY

Według statystycznych obliczeń systemów grzewczych wynika, że wykorzystanie pompy do ogrzewania domu o przykładowej powierzchni 200 m2 wynosi w ciągu roku od 1500 do 2000 zł. W przypadku instalacji elektrycznej będzie to koszt nawet 6000 zł. Ogrzewanie gazowe sytuuje się pomiędzy jednym a drugim i wynosi ok. 3000 zł. Takie zestawienie jasno pokazuje korzyści finansowe płynące z instalacji pompy. Koszty ogrzewania są zatem dużo niższe, jeśli inwestujemy w ekologiczne podejście. Odpowiednich środków finansowych wymaga też oczywiście sam zakup pompy i jej instalacja – jest to cena od kilku do kilkudziesięciu tysięcy.

Zapraszamy do kontaktu jeśli masz więcej pytań o koszty ogrzewania.

2 thoughts on “Jakie są koszty ogrzewania domu pompą ciepła?

 1. Budynek mieszkalny w zabudowie szeregowej pisze:

  Proszę o kalkulację kosztów montażu pompy ciepła dla domu o powierzchni 143m2 dla celów ciepłej wody i c.o., + instalacja fotowoltaiczna

  1. novamat pisze:

   Prosimy o kontakt na biuro@novamat.pl ponieważ na takie rzeczy nie odpowiadamy w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *