POMPY CIEPŁA

Pompy ciepła z opcją chłodzenia.

Pompy ciepła z opcją chłodzenia

Pompy ciepła z opcją chłodzenia.

Pompa ciepła kojarzy się nam tylko z ogrzewaniem wody i mieszkania  podczas zimy, jest to ważny element, lecz nie można zapominać o gorących, dusznych miesiącach letnich, gdy otwarcie okien nic nie daje, bo na dworze jest jeszcze cieplej, a klasyczne wiatraki to za mało, warto ustrzec się męczenia w wysokich temperaturach, szczególnie, gdy mamy małe dzieci lub zwierzęta domowe, należy wtedy pomyśleć o zakupie pompy ciepła z opcją chłodzenia, która będzie przydatna nie tylko zimą, lecz także latem. Pompa ciepła chłodzi na dwa różne sposoby: pasywnie oraz aktywnie.

Chłodzenie aktywne

Aby pompa ciepła chłodziła wystarczy odwrócić kierunek tłoczenia sprężarki i zawór rozprężający, dzięki czemu zmienimy przepływ czynnika chłodniczego, a zarazem kierunek przepływu ciepła. Można to zrealizować poprzez schemat odwracalnej pompy ciepła, czyli w obiegu czynnika chłodzącego. Sprężarka podłączona poprzez zawór czterodrożny, co umożliwia odwrócenie kierunku jej włączenia. Oprócz tego podłączono drugi zawór równolegle do zaworu rozprężającego, lecz skierowany w przeciwną stronę. Trójdrożny zawór pozwala włączyć w obwód jeden z dwóch zaworów rozprężających. W trybie ogrzewania pompa ma trochę większą moc i sprawność, niż w trybie chłodzenia.

Chłodzenie pasywne

Pompa ciepła nie pracuje podczas chłodzenia pasywnego, ponieważ wyłączono sprężarkę. Wykorzystywana jest w tym wypadku możliwość naturalnego schładzania pomieszczeń czynnikiem z dolnego źródła oddającym ciepło do gruntu. Niestety ze względu na wysokie temperatury w okresie letnim taka forma chłodzenia jest niemożliwa w pompach powietrze-woda. W pompach gruntowych typ pracy wymaga pewnych zmian, czyli dodatkowego wymiennika z układem sterowanych zaworów trójdrożnych i pomp obiegowych. Jedną z zalet tego typu chłodzenia są bardzo niskie koszty eksploatacji, a drugą korzystny wpływ podczas pracy na regenerację termiczną dolnego źródła, który jest wyziębiony po sezonie grzewczym.

Wentylacja z rekuperacją

Pompy ciepła: powietrze-woda oraz powietrze-powietrze stosuje się do wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń w różnorodny sposób. Pompa ciepła w systemie wentylacji wywiewnej zajmuje się przechwytywaniem ciepła, które traci wraz z wywiewanym powietrzem. Ciepło, przechwytywane, odzyskiwane i znajduje się w pompie ciepła. Głównie wykorzystuje się do ogrzewania c.w.u. , a czasem do ogrzewania wody w instalacji c.o.

Koszty chłodzenia

Koszty inwestycji są nieznacznie wyższe od tych, gdy kupujemy zwykłą pompę ciepła. Przy chłodzącej pompie ciepła zwiększa się bilans kosztów o takie rzeczy: kompletny zestaw wentylacyjny wyposażony w przepustnicę z obejściem, dyszę powietrzną dalekiego zasięgu oraz kanały wentylacyjne. Cena eksploatacji jest bardzo podobna, bądź bez zmian, gdyż pompa ciepła pracuje w niezmiennym trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Rodzaje pomp ciepła:

  • woda-woda – najlepiej dostosowane od naszej strefy klimatycznej i najczęściej stosowane; dolnym źródłem ciepła jest grunt, a górnym instalacja grzewcza w ogrzewanym budynku. Natomiast w przypadku chłodzenia jest odwrotna sytuacja. Dlatego pompa ciepła musi posiadać zawór rewersyjny, który umożliwia zmianę dolnego i górnego źródła ciepła w chłodniczym obiegu.
  • powietrze-powietrze – zasilane energią elektryczną, instalacja freonowa jest wykorzystywana jako nośnik chłodu; sprawność energetyczna maleje wraz z obniżeniem się temperatury zewnętrznej, co jest bardzo niekorzystne. W wyniku tego jest potrzebne dodatkowe automatyczne źródło ciepła, przeważnie w postaci ogrzewania elektrycznego.
  • powietrze-woda – zasilane elektrycznie lub gazowo; wymiennik freonowo-wodny umożliwia zainstalowanie wodnego urządzenia do obioru ciepła bądź chłodu. Na etapie projektowania mieszkania zdecydujemy odnośnie odbiorników ciepła i chłodu, tradycyjnie stosowane są grzejniki, ogrzewanie podłogowe, a także sporadycznie przyszli mieszkańcy decydują się na klima-konwektory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *