POMPA CIEPŁA

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jest formą centralnego ogrzewania, która zapewnia kontrolę klimatu w pomieszczeniach dla komfortu cieplnego za pomocą przewodzenia, promieniowania i konwekcji.

Geneza

Ogrzewanie podłogowe ma długą historię sięgającą jeszcze czasów neolitycznych. Archeologiczne wykopaliska potwierdzają, że wytwarzali dym pod kamieniami i budowali specjalne wykopy w podłogach ich podziemnych mieszkań. Gorący dym ogrzewał kamienie podłogowe, które następnie promieniowały do pomieszczeń mieszkalnych. Te wczesne formy przekształciły się w nowoczesne systemy wykorzystujące rury wypełnione płynem lub kable i maty elektryczne.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego wykorzystują do ogrzewania elektryczne elementy oporowe lub systemy hydrauliczne. Każdy typ może być zainstalowany jako główny system ogrzewania budynku lub jako lokalne ogrzewanie podłogowe. Niektóre systemy pozwalają na ogrzanie pokoi jednoosobowych, gdy są częścią większego systemu wielopomieszczeniowego, unikając marnowania ciepła. Opór elektryczny można wykorzystać jednak tylko do ogrzewania. Gdy wymagane jest również chłodzenie pomieszczenia, należy zastosować systemy hydrauliczne. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama systemów ogrzewania podłogowego i wzorów dostosowanych do różnych rodzajów podłóg.

Elektryczne elementy grzejne lub rurociągi hydrauliczne można odlewać w betonowej płycie podłogowej.  Tego typu ogrzewanie podłogowe można również umieścić pod wykładziną lub przymocować bezpośrednio do drewnianej podłogi.

Niektóre budynki komercyjne są zaprojektowane tak, aby wykorzystywać masę termiczną, która jest ogrzewana lub chłodzona poza godzinami szczytu, gdy koszt poboru energii jest niższy. Gdy ogrzewanie podłogowe jest wyłączone w ciągu dnia, masa betonu i temperatura w pomieszczeniu zmienia się w pożądanym zakresie komfortu. Takie systemy są znane jako termicznie aktywowane systemy budowlane.

Systemy hydrauliczne

W systemach wodnych stosuje się wodę lub mieszankę wody i płynu niezamarzającego, takich jak glikol propylenowy jako płynny nośnik ciepła w “zamkniętej pętli”, która jest recyrkulowana między podłogą a kotłem.

Dla wodnych systemów ogrzewania podłogowego i chłodzenia dostępne są różne rodzaje rur. Są one zwykle wykonane z polietylenu. Starsze materiały, takie jak polibutylen i rury miedziane lub stalowe, są nadal używane do specjalistycznych zastosowań.

Systemy hydrauliczne wymagają wykwalifikowanych projektantów i handlowców znających kotły, cyrkulatory, sterowniki, ciśnienia cieczy i temperaturę. Zastosowanie nowoczesnych podstacji montowanych fabrycznie, wykorzystywanych przede wszystkim w ciepłownictwie i chłodnictwie , może znacznie uprościć wymagania projektowe oraz skrócić czas instalacji i rozruchu systemów hydraulicznych.

Pozyskiwanie energii

Systemy hydrauliczne mogą wykorzystywać pojedyncze źródło lub kombinację źródeł energii, aby pomóc w zarządzaniu kosztami energii.

Opcje źródła energii systemu hydraulicznego to:

  • Kotły (grzejniki) wraz z kombinowanymi elektrociepłowniami podgrzewane przez:
  • gaz ziemny lub metan
  • propan produkowany głównie z ropy naftowej (mniej wydajny niż gaz ziemny i dużo droższy)
  • węgiel lub olej
  • elektryczność
  • drewno lub inne biomasy
  • biopaliwa
  • pompy ciepła i agregaty chłodnicze

 Instalacje elektryczne

Systemy elektryczne są używane tylko do ogrzewania i wykorzystują nieagresywne, elastyczne elementy grzewcze, w tym kable, wstępnie uformowane maty kablowe, siatkę z brązu i filmy węglowe. Ze względu na niski profil mogą być instalowane w masie termicznej lub bezpośrednio pod wykończeniem podłogi.

Systemy elektryczne są często używane jako podgrzewacze dywanowe, przenośne ogrzewacze dywanowe, pod grzejnikami z laminowanymi podłogami, pod ogrzewaniem kaflowym, pod drewnianymi podłogami grzewczymi i systemami ogrzewania podłogowego, w tym pod posadzką i ogrzewaniem siedzeń.

Duże systemy elektryczne również wymagają wykwalifikowanych projektantów i handlowców, ale w mniejszym stopniu dotyczy to domowych systemów ogrzewania podłogowego. Systemy elektryczne zużywają mniej komponentów i są prostsze w montażu i uruchomieniu niż systemy hydrauliczne.

Niektóre systemy elektryczne wykorzystują technologię napięcia sieciowego, podczas gdy inne wykorzystują technologię niskiego napięcia. Zużycie energii w systemie elektrycznym nie jest oparte na napięciu, lecz raczej na mocy wyjściowej wytwarzanej przez element grzewczy.

Nasi specjaliści czekają na twoje pytania. Skorzystaj z fachowego doradztwa zupełnie za darmo. Skontaktuj się z nami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *