POMPA CIEPŁA

Pompa ciepła do cwu – Co warto wiedzieć przed instalacją?

Pompa ciepła do cwu

Pompa ciepła do cwu

to nowoczesne urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło o niskiej temperaturze z zewnątrz i dzięki przemianom termodynamicznym oddaje ciepło o podwyższonej temperaturze. Źródłem ciepła niskotemperaturowego mogą być powietrze, woda lub grunt i jest to tzw źródło dolne, natomiast źródłem górnym, do którego ciepło jest dostarczane, jest ogrzewana przez pompę woda użytkowa. Pompa jest zasilana energią elektryczną jednakże w niewielkim stopniu. To coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie, głównie wybierane przez osoby, którym zależy na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii dla zachowania równowagi w naturze.

Jaki typ pompy wybrać?

Aby określić jaki typ urządzenia będzie najlepszym rozwiązaniem w naszym domu musimy odpowiedzieć sobie na pytanie skąd nasza pompa ciepła do cwu będzie mogła najbardziej wydajnie czerpać dolne źródło ciepła, bowiem tego typu urządzenia grzewcze dzielimy na trzy kategorie:

  • powietrzno-wodne (czyli takie gdzie ciepłe powietrze pobrane z otoczenia grzeje wodę)
  • wodno-wodne (gdzie pompa będzie miała swoje źródło poboru bezpośrednio ze stawu czy rzeki)
  • gruntowo-wodne (kiedy ciepło z niezamarzającego glikolu nazywanego solanką znajdującego się w gruncie odbierane jest przez wodę w instalacjach)

Tak więc nasz wybór powinien być podyktowany wielkością działki na której znajduje się nasz dom, typem gruntu jaki na niej występuje oraz klimatem w jakim mieszkamy. Dlatego najlepiej jeśli swój wybór skonsultujemy z wyszkolonym fachowcem, który doradzi nam, które urządzenie będzie najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku.

Wpływ warunków atmosferycznych

Zanim zainstalujemy tego typu urządzenie grzewcze w swoim domu warto zwrócić uwagę na fakt, iż pompa ciepła do cwu jest wydajnym sposobem ogrzewania wody użytkowej w ściśle określonych warunkach. Mianowicie o ile wysoka temperatura źródła dolnego czyli np. powietrza działa na naszą korzyść, gdyż pompa potrzebuje wytworzyć mniej energii do ogrzania wody, o tyle niskie temperatury mogą powodować niewystarczającą pracę urządzenia. Większość dostępnych obecnie na rynku urządzeń jest w stanie sprawnie pracować nawet przy temperaturze -25 stopni, jednakże nadal dostępne są takie urządzenia, które działają tylko jeśli temperatura nie spadnie do mniej niż -10 stopni. Co oznacza, że nasza pompa ciepła do cwu w wyjątkowo mroźny dzień może się nie włączyć. Dlatego koniecznie sprawdź te parametry przed zakupem.

Pompa ciepła jako alternatywa

Ten sposób ogrzewania wody użytkowej stosuje się również np. wtedy, gdy źródłem ciepła w domu jest kocioł na paliwo stałe, co świetnie sprawdza się w okresie grzewczym kiedy to jednocześnie grzejemy pomieszczenia mieszkalne i wykorzystywaną wodę, ale jest uciążliwe w okresie letnim kiedy dom nie potrzebuje ogrzewania i wtedy wykorzystujemy pompę. Aby woda mogła być ogrzewana dwoma całkowicie różnymi źródłami ciepła należy wybrać zasobnik biwalenty, Dzięki temu dopóki jedno źródło jest w stanie zapewnić wystarczające ciepło, drugie nie pracuje, więc nie generuje kosztów.

Dodatkowa funkcja- klimatyzacja

Jeśli zdecydujemy się na powietrzną pompę możemy wykorzystać to w jaki sposób działa, nie tylko do ogrzewania wody użytkowej, ale także wykorzystać jej “efekt uboczny” na swoją korzyść i latem cieszyć się darmową klimatyzacją. Bowiem efektem działania takiej pompy jest chłodzenie powietrza w pomieszczeniu, z którego podbiera ciepło. Tak więc jeśli odpowiednio przemyślimy miejsce ustawienia pompy i wydmuchiwane przez nią powietrze skierujemy do miejsc, które latem najbardziej się nagrzewa, będzie ono chłodzone. Niewiele osób w ten sposób podchodzi do tego zagadnienia co według ekspertów jest błędem, gdyż dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo na prądzie, który pobierają klimatyzacje.

Niezależnie od tego jaką pompę ciepła do cwu wybierzesz możesz być pewny, że inwestycja ta szybko Ci się zwróci, gdyż odnawialne źródła to najtańszy sposób otrzymywania energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej, a przy tym najmniej szkodliwy dla otaczającego nas środowiska.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *