POMPY CIEPŁA

JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA (POWIETRZE-WODA)

jak działa pompa ciepła

Jak działa pompa ciepła? Zasady funkcjonowania pomp ciepła typu powietrze-woda.

Pompa ciepła powietrze-woda, określana również powietrzną pompą cieplną, to urządzenie, które skutecznie pozyskuje ciepło z powietrza i przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń przekazuje je do wnętrza budynku. Z powodu wykorzystywania energii odnawialnej w postaci powietrza jest ona całkowicie ekologiczna. Na jej korzyść przemawia również ekonomia. Poznaj działanie takiej pompy ciepła i sprawdź, z czego dokładnie jest ona zbudowana.

Sprawdź, dlaczego warto zainwestować właśnie w pompę ciepła powietrze-woda. Poznaj jej budowę i przekonaj się, jak sprawdzi się choćby w Twoim domu.

Pompy ciepła — jak działają urządzenia, które odzyskują ciepło w ramach aerotermii?

Pompa ciepła swoim działaniem przypomina tradycyjny piec węglowy lub gazowy. Jednak w odróżnieniu od tych urządzeń, podczas działania ma znacznie mniejszą, a w zasadzie prawie zerową, emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki temu spełnia najnowsze przepisy, do których obliguje Polskę Unia Europejska.

Każda prawidłowo skonstruowana pompa ciepła powietrze-woda w swoim działaniu wykorzystuje powietrze atmosferyczne. Aerotermia umożliwia między innymi produkcję ciepłej wody, chłodzenie budynków lub właśnie ich ogrzewanie. Co ważne — w tym procesie wykorzystuje się ciepło, które oddaje do atmosfery Słońce. Zanim ta sytuacja się zmieni, o ile kiedykolwiek w ogóle do tego dojdzie, możemy bez limitu wykorzystywać energię, na której oparte jest działanie pompy ciepła powietrze-woda.

Tajniki działania pomp ciepła. Poznaj proces ogrzewania powietrza i wody w Twoim domu.

To jak działa pompa ciepła, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb. Możesz wybrać model, który ogrzeje tylko powietrze, a możesz również skorzystać z urządzeń, które przy minimalnym zwiększeniu poboru energii elektrycznej zwiększają również temperaturę wody użytkowej w zbiorniku.

  1. Powietrze z atmosfery trafia do parownika

Powietrze, które zasysa urządzenie, w pierwszej kolejności trafia do wbudowanych parowników. Tam oddaje swoją energię cieplną do czynnika chłodniczego, który ma ciekły stan skupienia. Pod wpływem ciepła odzyskanego z powietrza czynnik paruje i jednocześnie zmienia swój stan skupienia na gazowy.

  1. Zmiana stanu skupienia na gazowy umożliwia przemieszczenie się czynnika do skraplacza

W kolejnym etapie czynnik przemieszcza się do sprężarki i w procesie sprężania zmienia swoją temperaturę na znacznie wyższą. Następnie czynnik w stanie gazowym o wysokiej temperaturze przemieszcza się do skraplacza, gdzie oddaje do zasobnika wody swoją energię cieplną.

  1. Obniżenie ciśnienia czynnika i powrót do parownika

W kolejnych etapach czynnik ponownie zmienia swój stan skupienia na ciekły, odpowiedni zawór obniża jego ciśnienie, by mógł wrócić do parownika. Powtarzanie tego cyklu sprawia, że do mieszkania, biura lub domu trafia cały czas ciepłe powietrze.

Działanie pompy ciepła i jej główne funkcje

Pompa powietrze-woda to przede wszystkim urządzenie, które ma na celu skuteczne ogrzanie pomieszczenia. Świetnie sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego. Rurki o małej średnicy wypełnione wodą, szybko się nagrzewają i bardzo długo oddają ciepło. Dzięki prawidłowo zainstalowanej pompie ciepła przy bardzo niskim poborze prądu nawet pomieszczenia o dużej powierzchni będą ogrzane do akceptowalnej temperatury.

Pompa ciepła powietrze-woda to również możliwość korzystania z ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązanie pozwala na zrezygnowanie z montażu dodatkowych urządzeń, które generowałyby dodatkowe koszty.

Pompa ciepła i normy prawne. Czy wiesz, w jaki sposób dopełnić formalności związanych z montażem tego urządzenia?

Przybierając się do tej inwestycji, warto wiedzieć, że instalowanie powietrznej pompy ciepła o mocy mniej niż 50 kW nie zobowiązuje do uzyskania pozwolenia na budowę, ani też dokonania zgłoszenia. Takie urządzenie jest zwolnione z uzyskania wszelkich zgód budowlanych.

Koszt instalacji często jest podobny do kosztu tradycyjnych rozwiązań. Jednak ekologiczne źródła grzewcze są zgodne z obowiązującymi przepisami. Regulują one poziom śladu węglowego, a pompa ciepła powietrze-woda nie wymaga dodatkowych nakładów surowców kopalnianych. Z tego powodu ten system grzewczy stanowi obecnie podstawę budownictwa ekologicznego. Ponadto pompa ciepła powietrze-woda nie powinna przekraczać norm akustycznych, które w dzień wynoszą 50dB(A) a w nocy 40dB(A). Jeśli wybrane przez Ciebie urządzenia przekracza te normy, należy dokonać specjalnych pomiarów, które określą odległość urządzenia od najbliższych zabudowań. W takich sytuacjach ważne jest również odsunięcie pompy od okien w pomieszczeniach sypialnianych.

Zalety korzystania z pomp ciepła. Funkcjonalne urządzenie, które opłaca się mieć!

Montaż pompy ciepła niesie za sobą wiele zalet. Zarówno w czasie instalacji urządzenia, jak i podczas użytkowania inwestorzy zwracają uwagę na poniższe aspekty:

  • niskie zużycie prądu,
  • komfort użytkowania,
  • niskoemisyjność urządzeń, co realnie wpływa na czystość powietrza,
  • przystępna cena,
  • możliwość skorzystania z dofinansowania z projektów rządowych, np. Moje Ciepło,
  • urządzenie nie wymaga do prawidłowego działania dodatkowych nakładów pracy, w postaci przygotowania drewna lub zakupu węgla.

Podsumowanie: dlaczego warto skorzystać i wiedzieć jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które ma wpływ na dotychczasowe bolączki właścicieli domów jednorodzinnych. Do tej pory komfort posiadania domu i podwórka był obciążony przygotowaniem opału, a w okresie jesienno-zimowym zobowiązywał domowników do regularnego dorzucania opału do kotła. Wykorzystanie pompy ciepła gwarantuje utrzymanie stałej temperatury w budynku bez względu na obecność w domu. Takie rozwiązanie sprzyja osobom, które marzą o własnym domu, ale boją się dodatkowych obowiązków, na które najczęściej nie mają czasu.

Zainwestuj w pompę ciepła. To skuteczny sposób na ekologiczny dom XXI wieku. Jeśli interesujesz się tym rozwiązaniem, skontaktuj się z naszą firmą. Na Twoje życzenie przygotujemy ofertę szytą na miarę Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *